Fundacja IMJT Fundacja IMJT
wersja językowa: Fundacja IMJT Fundacja IMJT 
Strona główna  »  Aktualności  »  Czas przeżywany vs. czas wspominany. Uwagi o Tomasza Manna paradoksie doświadczania czasu.

Czas przeżywany vs. czas wspominany. Uwagi o Tomasza Manna paradoksie doświadczania czasu.

Roman Ingarden w pracy 'Człowiek i czas' wyróżnił dwa sposoby życia w czasie: taki, który niszczy naszą tożsamość lub nie pozwala się jej wykrystalizować, i taki, który sprzyja jej rozwinięciu. Wskutek pierwszego czas zwycięża, ‘ja’ okazuje się nierealne, efemeryczne; dzięki drugiemu ‘ja’ staje się realne i niejako pokonuje czas. W referacie podjęta zostanie próba dokonania ściślejszego opisu tych dwóch sposobów życia. Wyróżnione zostaną w nim, m.in., różne rodzaje tożsamości w czasie, w tym inspirowany myślą Tischnera (który można nazwać 'tożsamością dialogiczną'). Ponadto, filozoficzne rozważania nad tożsamością w czasie zostaną powiązane z intensywnie badanym współcześnie przez psychologów problemem istnienia charakteru i wpływem 'sytuacji' na nasze decyzje.

Zapraszamy 13 marca 2017r. w poniedziałek o godz.18.00 do siedziby IMJT na wykład prof. dr hab. Wojciecha ZałuskiegoPolecamy również

Praca nad ludzką nadzieją Wojciech Bonowicz
Od Boga filozofów do obecności Boga Jan Andrzej Kłoczowski OP
Europa po góralsku Łukasz Tischner
Solidarność dziś Antoni Szwed
Fundacja IMJT Fundacja IMJT
Dofinansowano ze środków Programu Archiwistyka Społeczna.
Fundacja IMJT
strony internetowe Webstar & PelcIT