Fundacja IMJT Fundacja IMJT
wersja językowa: Fundacja IMJT Fundacja IMJT 
Strona główna  »  Aktualności  »  Premiera książki „Maski i twarze patriotyzmu”

Premiera książki „Maski i twarze patriotyzmu”


Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, Narodowe Centrum Kultury i Instytut Myśli Józefa Tischnera zapraszają na spotkanie z udziałem autorów książki "Maski i twarze patriotyzmu", w którym udział wezmą jej współautorzy - prof. Jerzy Szacki, prof. Zbigniew Stawrowski oraz dr Tadeusz Szawiel. Spotkanie odbędzie się 16 marca (sobota) o g. 17.00 w warszawskim Traffic Clubie

„Maski i twarze patriotyzmu” to najnowsza publikacja Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność oraz Instytutu Myśli Józefa Tischnera zawierająca zapis wykładów i rozmów wybitnych myślicieli, filozofów, socjologów i teologów, którzy spotkali się podczas XI Dni Tischnerowskich w Krakowie. 

Obok rozważań prof. Jerzego Szackiego wokół postrzegania patriotyzmu jako „błędu” 
i jako „cnoty”, znalazły się w niej m.in.: próba odpowiedzi na pytanie „Czy istnieje metafizyka państwa?” pióra dr. Marka A. Cichockiego, rozprawa prof. Zbigniewa Stawrowskiego o ojczyźnie i patriotyzmie w duchu tischnerowskim, wykład prof. Władysława Stróżewskiego pt. „Problemy uczestnictwa”, a także zapis niezwykłej rozmowy z jego udziałem pt. „O ojczyźnie, miłości i innych sprawach”, w której dyskutował z dr. Jánem Čarnogurským – działaczem opozycyjnym i byłym premierem Słowacji, oraz o. prof. Janem Andrzejem Kłoczowskim, Wojciechem Bonowiczem i Elżbietą Kot.

Publikacja „Maski i twarze patriotyzmu” stanowi analizę pojęcia wspólnoty narodowej, prezentując zarazem ontologiczno-antropologiczne fundamenty relacji jednostki wobec różnego rodzaju wspólnot. Autorzy zastanawiają się, co decyduje o przywiązaniu człowieka do wspólnoty, a także jak swoisty „przymus” przynależności do narodu determinuje różne ludzkie postawy.
 
Celem Dni Tischnerowskich, odbywających się co roku w Krakowie, jest upamiętnienie osoby
i twórczości ks. Józefa Tischnera oraz prowadzenie dyskusji o ideach, którymi natchnął swoich uczniów i kontynuatorów.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmu z promocji książki w warszawskim Traffic Clubie (więcej)Polecamy również

Praca nad ludzką nadzieją Wojciech Bonowicz
Od Boga filozofów do obecności Boga Jan Andrzej Kłoczowski OP
Europa po góralsku Łukasz Tischner
Solidarność dziś Antoni Szwed
Fundacja IMJT Fundacja IMJT
Dofinansowano ze środków Programu Archiwistyka Społeczna.
Fundacja IMJT
strony internetowe Webstar & PelcIT