Fundacja IMJT Fundacja IMJT
wersja językowa: Fundacja IMJT Fundacja IMJT 
Strona główna  »  Artykuły   »  Wystawa "SŁOWO W OBRAZIE"

Wystawa "SŁOWO W OBRAZIE"

Instytut Myśli Józefa Tischnera zaprasza na wernisaż wystawy pt. SŁOWO W OBRAZIE, który odbędzie się 3 października 2014r. o godz. 18.30 w Krakowie, ul. Sławkowska 14, I piętro

Międzynarodowa wystawa artystów profesjonalnych i twórców z kręgu sztuki art brut towarzyszyć będzie V Międzynarodowej Konferencji Szkoleniowo-Naukowej z cyklu Psychiatria i Sztuka, organizowanej przez Wydział Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka.

Termin konferencji: 3 – 4 października 2014 r. (piątek, sobota)

„Pismo z całym bogactwem wizualnych form i tematycznych odniesień jest dla wielu artystów niewyczerpanym źródłem inspiracji. Analizując obrazy, w których użyte zostały znaki – litery, słowa, komunikaty, czy ich fragmenty nie sposób uniknąć pytań w rodzaju – jak wyglądają relacje miedzy tymi znakami a pozostałymi elementami obrazu, co je łączy, czy możliwy jest przekład tych znaków, zamiana ich na inne? Inskrypcje słowne mogą być użyte a wiele sposobów i mogą pełnić zróżnicowane funkcje w dziele artystycznym: tworzywo graficzne, komunikat o szczególnym znaczeniu, uzupełnienie wypowiedzi artystycznej, komentarz językowy, skomplikowany kamuflaż, tytuł, podpis. W innych przypadkach, gdy nazwa własna odnosi się do przedmiotu w sposób jednoznaczny, nazywanie wyznacza szczególny związek słowa z przedmiotem. Pamiętać należy, że powtarzanie kształtu litery nie zawsze jest pisaniem litery. Koegzystencja znaków ikonicznych i językowych przybiera w sztuce różną postać. Najbardziej interesująca i twórcza wydaje się relacja antagonistyczna prowokująca spięcia i dramatyczny konflikt komunikatów.”
Grażyna Borowik
kurator wystawy SŁOWO W OBRAZIE


Polecamy również

Praca nad ludzką nadzieją Wojciech Bonowicz
Od Boga filozofów do obecności Boga Jan Andrzej Kłoczowski OP
Europa po góralsku Łukasz Tischner
Solidarność dziś Antoni Szwed
Fundacja IMJT Fundacja IMJT
Dofinansowano ze środków Programu Archiwistyka Społeczna.
Fundacja IMJT
strony internetowe Webstar & PelcIT