Godność człowieka wobec śmierci – SPÓR O KARĘ ŚMIERCI

Godność człowieka wobec śmierci — Spór o karę śmierci
STRONA GŁÓWNA / AKTUALNOŚCI / GODNOŚĆ CZŁOWIEKA WOBEC ŚMIERCI – SPÓR O KARĘ ŚMIERCI

Godność człowieka wobec śmierci – SPÓR O KARĘ ŚMIERCI

Godność człowieka wobec śmierci — Spór o karę śmierci

19.10 (czwartek) godz. 18:30

Godność człowieka wobec śmierci — Spór o karę śmierci

z Adamem Hernasem  i Zbigniewem Stawrowskim rozmawia Maria Karolczak

Co zrobić, kiedy dwóch filozofów, odwołując się do podobnych przesłanek, wyprowadza z nich przeciwne wnioski? Zaprosić do dyskusji? Właśnie tak zrobiliśmy! Bo temat jest ważki. Zarówno Adam Hernas, jak i Zbigniew Stawrowski uważają, że ważną sprawą w rozważaniach nad karą śmierci jest uszanowanie godności człowieka.

Pierwszy z nich wyprowadza stąd wniosek, że kara śmierci powinna pozostać zniesiona, drugi, że należy ją przywrócić w odniesieniu do szczególnego typu zbrodni. Jakie są ich argumenty? Czy tak samo rozumieją godność, czy podobnie postrzegają człowieka? Kto jest ciekawy – zapraszamy!

Dr Adam Hernas, prawnik, dr filozofii, współzałożyciel Instytutu Myśli Józefa Tischnera. Zajmuje się szeroko rozumianą filozofią człowieka przy zastosowaniu metody fenomenologicznej. Autor książek: Czas i obecność (2005), Człowiek poza istnieniem (2011), Od zawsze jesteś przy mnie. Zarys fenomenologii bliskiego (2017).

 Prof. Zbigniew Stawrowski, filozof polityki, autor min. książek: Prawo naturalne a ład polityczny (2006, 2018). Niemoralna demokracja (2008), Solidarność znaczy więź (2010), Wokół idei wspólnoty (2012)

Z dr Adamem Hernasem i prof. Zbigniewem Stawrowskim rozmawia Maria Karolczak.

Serdecznie zapraszamy!

Skip to content